Category: Aktuális

Aktuális 2026/1

A Magyar Tehetséggondozó Társaság 2026-os évének kezdete intenzív szakmai és szervezeti aktivitással jellemezhető. Az időszakot egyfelől a korábban meghatározott programok megvalósításának elindítása, valamint a szervezeti működéshez kapcsolódó adminisztratív feladatok végrehajtásai határozták meg.

Az év elejének fontos eseménye volt, hogy a Kulturális és Innovációs Minisztérium meghívására Társaságunk pályázatot nyújthatott be a „Hazai és határon túli tehetségsegítő szervezetek működésének támogatása” című konstrukció keretében. A Nemzeti Tehetség Programhoz kapcsolódó pályázat több, egymásra épülő szakmai tevékenységet foglal magába, amely a Társaság szakmai jelenlétének és működésének további erősítésére fókuszál. A pályázat előkészítése koordinált, több szereplőt bevonó munkafolyamat keretében zajlott, amelyben az Elnökség és a Felügyelőbizottság tagjai, valamint a szekcióvezetők egyaránt részt vettek.

  • A pályázat szakmai megalapozását szolgálta a 2026. január 28-án megtartott szekcióvezetői értekezlet, amelyen a résztvevők programjavaslatokat fogalmaztak meg a szekciók tevékenységének bővítésére, az aktivitások növelésére és új célcsoportok bevonására.  
  • Online megbeszélésen a meghívásos pályázat adminisztrációs feladatairól a Matehetsz munkatársai nyújtottak szakmai tájékoztatást.
  • A 2026. február 4-i online elnökségi ülésen már a szekcióvezetőkkel egyeztetett műhely programokra, valamint két konferencia megvalósítására figyelemmel a benyújtandó pályázat részleteinek véglegesítése történt meg.

A végleges pályázati dokumentáció benyújtása „Tehetségutak – Megújulás – Tudatosság – Tehetség” címmel, határidőre megtörtént.

Időközben pozitív elbírálásra került a Társaságnak a Bethlen Gábor Alapítványhoz „Helyi és területi hatókörű civil szervezetek egyszerűsített támogatása 2026.” című kiírásra benyújtott pályázata is. Ez a szervezet működési célú kiadásainak támogatásához járul hozzá.

Folytatódott a taglétszám bővülése. Az elmúlt időszakban 18 új tag csatlakozott, elsősorban a szakszolgálatok területén dolgozó szakemberek kérték tagfelvételüket. A már meglévő és új szakszolgálati tagokkal együttműködésben körvonalazódik egy új, szakszolgálati fókuszú szekció létrejötte, amely a jövőben új színt jelenthet a tevékenységrendszerünkben.

A szakmai együttműködések terén új kapcsolatépítési folyamat indult el a Doktoranduszok Országos Szövetsége Pszichológiai és Neveléstudományi Osztályával, amely hosszabb távon jelentős szakmai lehetőségeket kínálhat mindkét fél számára.

A Magyar Tehetséggondozó Társaság 36. Országos Konferenciájának előkészítése folyamatosan zajlik. A konferenciára 2026. szeptember 18–19-én kerül sor Győrben, a Széchenyi István Egyetemmel együttműködésben. A szervezés jelenlegi szakaszában a helyszíni feltételek biztosításáról szóló egyeztetések, valamint a plenáris és szekcióprogramok tervezése, előkészítése zajlik. A szekciók szervezése céljából Társaságunk felhívást tesz közzé jó gyakorlatok szakmai bemutatására, tapasztalatok megosztására. A konferencia jelentkezési felhívásának közzététele 2026 májusában várható, melyről a www.mateh.hu honlapon, valamint e-mailben kapott információ alapján lehet tájékozódni.

A szervezeti működés fejlesztésének, az új arculat kialakításának részeként több egyeztetést követően megkezdődtek a honlap megújítására irányuló munkálatok is, amelyek a Társaság kommunikációs és információs felületeinek korszerűsítését, felhasználóbaráttá tételét szolgálják.

A közeljövő kiemelt szervezeti eseménye az éves Közgyűlés lesz, amelynek időpontja 2026 május közepe. A tervezett napirend a 2025. évi szakmai és gazdasági beszámolók ismertetése, elfogadása, az Alapszabály módosítása, a 2026. év megvalósult és tervezett programjainak, feladatainak ismertetése. A Közgyűlés konkrét időpontjáról és napirendjéről az információs csatornákon keresztül kap tájékoztatást a tagság.

A fenti folyamatok jól jelzik, hogy a Társaság 2026-ban is aktívan dolgozik céljainak, küldetésének megvalósításán, a szakmai munka fejlesztésén és közösségének bővítésén, megerősítésén. Ebben a munkában továbbra is számít a tagság együttműködő támogatására, javaslataira, segítő közreműködésére.

Turi Katalin

a Magyar Tehetséggondozó Társaság elnöke

Bemutatkozik a DOSZ Pszichológiai és Neveléstudományi Osztálya

A Doktoranduszok Országos Szövetsége (DOSZ) a magyar doktoranduszközösség meghatározó szakmai és érdekképviseleti szervezete. Tudományos osztályai szakmai fórumot és együttműködési lehetőséget biztosítanak a különböző tudományterületeken kutató fiatalok számára. A DOSZ Pszichológiai és Neveléstudományi Osztálya 2014-ben kezdte meg működését, a tudományos osztályrendszer létrehozásával egy időben. Az osztály a pszichológia, a neveléstudomány, valamint a kapcsolódó határterületek kutatóit fogja össze. A közösséget érintő kérdéseket a tagok rendszeres ülések keretében vitatják meg, a programok kialakítása pedig közös döntések alapján történik.

(tovább…)

Aktuális 2025/5.

  1. Elnökségi és Felügyelő bizottsági összevont ülés

Az MTT Elnöksége és Felügyelő Bizottsága 2025. november 26-án összevont ülést tartott a két testület új és újra választott tagjainak részvételével Budapesten, az Európa 2000 Gimnáziumban.

Az ülésen az első napirendben Turi Katalin elnök összefoglalta a novemberi Közgyűlés óta eltelt időszak legfontosabb eseményeit, történéseit.  Beszámolt Nagy-Vargha Zsófia a Kulturális és Innovációs Minisztérium fiatalokért felelős helyettes államtitkáránál tett látogatásról, ahol a további lehetséges együttműködések és támogatások kerültek szóba.

Tájékoztatást kaptak a jelen lévők a Tehetség újság összevont 2025. évi 3-4. számának aktuális munkálatairól. Az azóta eltelt időszakban a lap nyomdába került, megjelenése után a szokásos módon olvasható lesz honlapunkon is. Ebben a napirendben tájékoztatta az Elnökséget a Fővárosi Törvényszékhez benyújtott módosítási kérelemről. 

Időközben 2025. december  9-én megérkezett az új képviselők bejegyzéséről szóló határozat.

Elkészült az ülésen az MTT vezetőségi tagjainak munkamegosztása, hamarosan a honlapon is olvasható lesz. A feladatmegosztás a társaságunk eddigi feladataira épülve olyan új területeket is tartalmaz, amelyek a jövőbeni tevékenységeink irányait is jelölik: a szakszolgálatokkal való kapcsolatrendszer bővítése, a fiatal tehetséggondozó kollégák bevonása, a pedagógusképzést folytató felsőoktatási intézményekkel való szorosabb kapcsolat kialakítása, a magán fenntartásban működő intézmények illetve a szakképzés tehetséggondozó munkája felé történő nyitás. Ezzel kapcsolatban határozatot fogadott el az Elnökség:

2025. évi 7. határozat: Az Elnökség felkérte az elnököt, hogy egy szakszolgálati szekció létrehozásával összefüggésben vegye fel a kapcsolatot a szakszolgálatok megyei főigazgatóival, tájékoztatva őket az MTT szándékáról.

Tárgyalta a testület az Alapszabályunk módosításának jövőbeli lépéseit. Az új Alapszabály elfogadása a tavaszi Közgyűlés feladata lesz.  

Napirendként szerepelt az MTT 2026. évi konferenciája. Az előkészületek elindultak, hamarosan tájékoztatjuk tagságunkat és az érdeklődőket a konferencia helyszínéről és időpontjáról.

A Tehetség folyóirat szerkesztőbizottsági feladataival kapcsolatos teendők Kormos Dénes alelnök úr előterjesztésében kerültek napirendre.

A vezetőség részletesen megvitatta a Tehetség újság szerkesztési, finanszírozási és digitalizációs kérdéseit, a szerkesztőbizottság és lektori rendszer kialakítását, valamint az online megjelenés előkészítését. Szóba került a folyóirat publikációs lehetőségeinek bővítése, a felsőoktatásban tevékenykedő tehetséggondozók és fiatal kutatók számára történő vonzóbbá tétele. Az ezzel összefüggő határozat így szól:

2025.évi 8. határozat: Az Elnökség egyhangúlag támogatta a Tehetségújság online formában történő megjelenését, és megkezdi az ehhez szükséges előkészületeket.

Az ülésen Tóth Ilona titkár Asszony előterjesztésében 11 új tag felvételére került sor. Ugyancsak Titkár Asszony tájékoztatta az Elnökséget és a Felügyelő Bizottságot a beadott pályázatok státuszáról, a működési kiadásokra elnyert támogatásokról, valamint a pályázati elszámolás adminisztratív nehézségeiről.

  • Arculatunk

Hamarosan megkezdjük az új arculatunkkal kapcsolatos operatív munkát. Szándékaink szerint megújulhat honlapunk, valamint módosul a társaságunk logója is. Ehhez Papp András alelnök Úrtól kapunk értékes szakmai támogatást, a munkákkal összefüggő koordinációs feladatokat Kormos Dénes alelnök úr látja el.

  • Podcast

Folytatódik Eszenyiné Stéh Katalin tagtársunk, a MTT tanítói szekciójának vezetője által jegyzett podcast sorozatunk. Ezúttal Páskuné Dr. Kiss Judit, a Debreceni Egyetem Pszichológiai Intézetének egyetemi docense a beszélgető partnere. A rendkívül tartalmas beszélgetést az alábbi linken hallgathatjuk:

2025. 12. 11.

Turi Katalin
elnök

Aktuális 2025./4.

A Magyar Tehetséggondozó Társaság rendkívüli tisztújító Közgyűlése 2025. szeptember 20.

A korábbi tájékoztatóknak megfelelően az MTT Nyíregyházán tartott 35. konferenciájának ünnepélyes zárása után sor került a rendkívüli tisztújító Közgyűlésre.

A Közgyűlés az előzetesen lefolytatott jelölések eredményeképpen megválasztotta a Társaságunk tisztségviselőit három évre.

Új tisztségviselőink:

Elnökség:
Turi Katalin – elnök
Dr. Olajos Tímea – alelnök
Papp András – alelnök
Kormos Dénes   – alelnök
Farkas György – alelnök
Tóth Tamás – alelnök
Tóth Ilona – titkár
Betlehem Mária Sarolta – ügyvivő
Dr. Bodnár Gabriella – elnökségi tag
Halvax Julianna – elnökségi tag
Dr. Hornyánszky Gábor – elnökségi tag 

Felügyelő Bizottság:
Takácsné Laczó Sylvia – felügyelő bizottság elnöke
Demarcsek Györgyné – felügyelő bizottsági tag
Heimann Lászlóné dr. – felügyelő bizottsági tag
Császár István – felügyelő bizottsági tag

Tisztségviselőinkről hamarosan rövid ismertetőt jelentetünk meg honlapunkon, valamint tájékoztatjuk a tagságot az Elnökség tagjai közötti feladatmegosztásról is.

Aktuális 2025./3.

A Magyar Tehetséggondozó Társaság Vezetősége  ülést tartott 2025 június 30-án.

Az ülésen részt vett a Vezetőség 13 tagja, így határozatképesek voltunk.Ezen az ülésen az alábbi napirendi pontok (római számok) szerepeltek, minden  pontnál szerepel az elfogadott határozat.

I.A MTT titkárának elhalálozása következtében kialakult helyzet  áttekintése, az Elnökséget érintő választásra vonatkozó eljárásmód kialakítása, előadó: Balogh László.

Előzmény

Dr. Balogh László írásban nyújtotta be a MTT Elnökségének és Felügyelőbizottságának, hogy a Magyar Tehetséggondozó Társaságban betöltött elnöki funkciójáról 2025. július 1-i hatállyal lemond, döntése két fő okból fakadt. Egyrészt: Szénási Istvánné tagtársunknak, a MTT választott titkárának halála olyan helyzetet teremtett, amelyben az ő funkciójába Alapszabályunk szerint a MTT Közgyűlésnek mihamarabb választania kell valakit. Másrészt: Balogh László lemondásával  lehetőséget kíván adni arra, hogy most egyszerre válasszon a tagság MTT elnököt és titkárt, s így már most megkezdhetik   hatékony együttműködésük kialakítását, több hónapot nyerve ezzel a Társaság most megválasztandó új vezetése munkastílusának felépítésében. (Balogh László megbízatása 2026 tavaszáig tartott volna.)

  1. határozat: Az Elnökség tudomásul vette dr. Balogh László MTT-elnök  2025. július 1-től való lemondását ezen funkciójából.
  2. határozat: Az Elnökség 2025. július 1-től megbízta Turi Katalin alelnököt, hogy az ügyvezető elnöki feladatokat lássa el az új tisztségviselők megválasztásáig.

II.  A Rendkívüli Közgyűlésig tartó időszakra  „Választást Előkészítő Bizottság” felkérése, előadó: Balogh László.

  • határozat: Az Elnökség az új  tisztségviselők megválasztásának időpontjáig a következő „Választást Előkészítő Bizottságot” kérte fel a szükséges tennivalók ellátására: elnök Sarka Ferenc alelnök, tagok: Takácsné Laczó Sylvia FB-elnök, Tóth Ilona ügyvivő.

III. A MTT Rendkívüli Közgyűlése időpontjának, helyszínének és napirendjének kijelölése, előadó: Balogh László.

  •  határozat: A MTT  Rendkívüli Közgyűlésének időpontja 2025. szeptember 20. 13 órai kezdettel. (A Magyar Tehetséggondozó Társaság 2025. évi Országos Konferenciájának befejeztével.) Helyszíne Nyíregyháza, Sóstói út 31. Nyíregyházi Egyetem A-épület. Napirend: a MTT tisztségviselőinek megválasztás, valamint egyebek.

IV .A MTT tisztségviselők megválasztásához szükséges  „Jelölő Bizottság” felkérésére javaslattétel, előadó: Balogh László.

  • határozat: A következő Jelölő Bizottságot kéri  fel az Vezetőség, hogy tagjai tájékozódjanak a MTT-tagság körében,  kik  legyenek a jelöltek az egyes tisztségekre a 2025. szeptember 20-i Rendkívüli Közgyűlésen. Elnök: Szathmári Melinda, tagok: Berta József, Rendek Zsuzsanna. Kéri az Elnökség, hogy a jelöléshez szükséges előzetese adminisztratív tennivalókat is végezze el a Jelölő Bizottság.

 V.  Egyebek

      6.határozat: Százdi Antal tanár úr, a Tehetség folyóirat felelős szerkesztője 2025. június 27-én kelt levelében jelezte, hogy lemond ezen funkciójáról. Az Elnökség a lemondást elfogadta.  

Debrecen, 2025. június 30.                                     

Dr. Balogh László  MTT-elnök s.k.