MTT 35. jubileumi konferencia Pécs, 2024. szeptember 20-21.

A Szekció munkájának összefoglalója

A Dél-Dunántúli szekció tartalmi munkájának bemutatásakor az volt a szándékunk, hogy a szekcióban is megmutatkozhasson az a sokszínűség, ami a régiónkat, az itt működő köznevelési intézményeket, tehetségsegítő szervezeteket és magát a szekciót jellemzik.

A szombat délelőtt munkájában összesen 29 kolléga vett részt, és hallgatta, nézte végig a kilenc bemutatkozó előadást.

Hallottak összefoglalót a Minősített Tehetséggondozó Műhely munkájáról, melyet a szekcióban két intézmény is képviselt, a házigazda PTE gyakorlóintézmény, ennek munkáját mutatta be Betlehem Márta tehetségkoordinátor, és a pécsi Ciszterci Rend Nagy Lajos Gimnáziuma.  Ez utóbbit az intézmény igazgatójának tartalmas előadása is kiegészített a tanulókísérletek, szerepéről, lehetőségeiről a középiskolai biológia tanításban.

A gamifikáció lehetőségei sem maradhattak ki a szekció munkájából, a házigazda intézmény Deák Ferenc Általános Iskolájának pedagógusa, Szabolcsi Marcell egy értékelési lehetőség izgalmas bemutatására vállalkozott.

Kiemelkedő lehetőség a matematikai tehetségek fejlesztéséhez a Matematikai Tudásközpont un. „Repülő osztálya”, amely nevét onnan kapta., hogy havonta a térségünk különböző településeiről „iderepült” tanulók alkotnak egy tehetséggondozó osztályt egy napra. A tanulókat a MaTalent mérések alapján delegálják intézményeik, így valóban a kivételes és kiemelkedő tehetséget mutató gyerekek vannak együtt. Lovas Zoltán munkaközösségvezető, e program felelőse a lehetőőségeket, eredményeket mutatta be. E programban az iskolapszichológus is végzett egy sajátos felmérést, erről is hallhattak összefoglalót a résztvevők Kiss Emőke iskolapszichológus bemutatójában.  

Helyett kapott a bemutatók sorában a Babits Gimnázium tantárgyakon átívelő programjának bemutatója, amely számos tehetségterületet fejleszt egy-egy történelmi korszak átfogó megismerésével. A Maul Borbála és Engel Mária vezetőtanárok nevével fémjelzett program immár harmadik évadát élte, a tapasztalatokról számoltak be előadásukban. 

A Pécsi Kodály Gimnázium egy ötlet megszületését és szárnyalását mutatta be. Őriné Simonovics Andrea  a társasjáték pedagógiai tehetségfejlesztő erejét számos esetben megtapasztalta már, így ez valóban jó gyakorlat bemutató volt.

A néha méltatlanul elhanyagolt kollégiumi tehetséggondozás bemutatása is helyet kapott a szekcióban. A Pécsi Hajnóczy kollégium tehetségpontként is működik évek óta, e téren szerzett tapasztalatait tárta az érdeklődők szeme elé Szluka Bernadett pedagógus.

 Telek István bemutatója zárta a jó gyakorlatok sorát, az un. edzéselvű mozgásfejlesztő csoportról, amely a PTE számos karának együttműködésével megvalósított eredményes, és bizonyítottan hatékony módja az iskolai sport tehetséggondozás és az egyesületek fejlesztő munkájának.

A szekció minden résztvevője aktív résztvevője volt a bemutatóknak, hozzászólásaikkal színesítették a délelőttöt, és segítették e jó gyakorlatok elterjesztését.

Turi Katalin szekcióvezető

You may also like...