AZ ELNÖKSÉG KÖZGYŰLÉSI BESZÁMOLÓJA A MAGYAR TEHETSÉGGONDOZÓ TÁRSASÁG 2017. ÉVI MUNKÁJÁRÓL
Bevezetés
A beszámoló a hagyományokkal összhangban most is öt nagy területre terjed ki.
I. Szervezettség, taglétszám
II. Az Elnökség és a Közgyűlés munkája
III. A tartalmi munka főbb elemei, eredményei
IV. Gazdasági tájékoztató
V. A 2018-as év főbb feladatai
I. Szervezettség, taglétszám
Szénási Istvánné titkár kitartó tag-felderítő munkájának köszönhetően 2016. óta elkezdtük küldeni a Tehetség folyóiratunkat az így felderített több mint 300 személynek, valamint a meghívóinkat is rendezvényinkre. A 2016. 4. számban pedig kiküldtünk mindenkinek egy felhívást, hogy a jövőben csak akkor tudjuk ingyenesen küldeni a folyóiratunkat, ha befizetik a 2017-es tagdíjat. E mozgósítás alapján 2017-ben közel 200 személy és intézmény fizetett tagsági díjat, ez kb. kétszerese a 2016-os tagdíjfizetésnek!. A tagok számát tekintve a területi megoszlás továbbra is egyenetlen, az élenjáró területek az aktív közreműködők létszáma alapján most is: Hajdú-Bihar megye , Budapest, Borsod-Abaúj-Zemplén megye és Szabolcs-Szatmár megye. Az új tagok más területekről is érkeznek.
II. Az Elnökség és a Közgyűlés munkája
Az Elnökség öt alkalommal ülésezett. Ezeken az üléseken az Alapszabályból fakadó napirendek szerepeltek. Összesen 20 fő napirend volt az öt elnökségi ülésen. Ezek közül a következőkben csak a legfontosabbakat emeljük ki, ezek jelzik az Elnökség elmúlt évi munkájának bázis-elemeit: – A MTT Alapszabályának módosításából fakadó új helyzet elemzése, a vezetési struktúra továbbfejlesztésének tennivalói a Választmány megszüntetése után; – A 2017. évi Közgyűlés előkészítése, az Elnökség Közgyűlés elé terjesztendő beszámolója a 2016. év munkájáról, a MTT közhasznúsági jelentése; – A közgyűlési tisztújítás lebonyolításának terve; – Az Elnökség új munkamegosztása, ülésezési rend, a következő hónapokban megvitatásra kerülő fontosabb témák megtervezése, – A szekciók munkájának koordinálása, segítése az aktuális helyzethez igazodóan; – A MTT gazdasági helyzetének stabilizálása, új források feltárása; – A Szakmai Tanácsadó Testület összetétele, működési rendje; – Terv a Tehetség folyóirat indulása 25. évfordulójának megünneplésére; – A MTT tagsági listájának pontosítása; – A MTT-ről szóló új tájékoztató szóróanyagok; -„Tehetségekért” MTT-kitüntetés odaítélése; – Javaslat tehetséggondozó intézmények, civil szervezetek stb. kiemelkedő munkájának elismerése céljából odaítélhető „MTT Elismerő Oklevele” kitüntetés megalapítására.
Az elnökségi üléseken az elmúlt évben 38(!) határozatot hoztunk, ez messze meghaladja a korábbi éves átlagokat. Ennek két fő oka van: egyrészt a Civil Törvény értelmében a Választmány – mint döntéshozó szerv – a továbbiakban már nem működhetett 2016 őszétől, így az Elnökségnek át kellett vennie feladatokat a Választmánytól az irányító munkában. Másrészt a 2017 májusában megválasztott új Elnökség célul tűzte ki, hogy alapos elemzés alá veszi a MTT munkáját – a tehetséggondozást érintő megváltozott társadalmi, szakmai körülményekkel összhangban.(Erről részletesebben a III. fejezetben írunk.) Mind az Elnökség, mind a Közgyűlés határozatai nyilvánosak, a Honlapunkon elérhetők a „Határozatok” rovatban. Az Elnökség elmúlt évi határozatai közül kiemelendő, hogy 2017. március 1-i ülésén hozott 2017./4. számú határozatával a fiatalok tehetséggondozása érdekében végzett tevékenység elismeréseként, szervezetek (intézmény; civil szervezet, gazdasági társaság stb.) megalakutásának kerek évfordulója alkalmából odaítélhető: a „ Magyar Tehetséggondozó Társaság Elismerő Oklevele” kitüntetést alapított.
A Közgyűlés egy rendes ülést tartott. Ezen a következő napirendek szerepeltek: – Az Elnökség beszámolója a MTT 2016. évben végzett szakmai munkájáról; – A Társaság 2016. évi gazdálkodási beszámolója; – A MTT közhasznúsági jelentésének elfogadása; – Az Alapszabály módosítása a Fővárosi Törvényszék 2017. március 22-én kelt levelében megfogalmazottak alapján; – Tisztújítás; – Egyebek. A Közgyűlésen 9 határozat született. A Közgyűlés elfogadta a MTT 2016. évi szakmai és gazdálkodási munkájáról a beszámolót, majd határozatban rögzítette a 2017. évi főbb feladatokat. Itt is tájékoztatjuk a MTT-tagságot, hogy a több éve tartó Alapszabály-módosítási folyamatunk a Fővárosi Törvényszéktől érkezett „elfogadó” Végzéssel 2017. november 10-én lezárult. Az új Alapszabályunk olvasható a Honlapon. (www.mateh.hu) A Közgyűlés által megválasztott új Elnökség névsora és az elnökségi munkamegosztás a Honlapon a „Tisztségviselők” rovatban olvasható.
III. A tartalmi munka főbb elemei, eredményei
A tartalmi munkánk kereteit a korábbi évekhez hasonlóan elsősorban szakmai konferenciáink, több szekció tartalmas tevékenysége, kommunikációs eszköztárunk fejlesztése, valamint tovább gazdagodó külső szakmai kapcsolataink, más szervezetekkel lebonyolított közös programjaink jelentették. Ezek közül a legfontosabbakat az alábbiakban emeljük ki. Két terület fejlesztése azonban kiemelt figyelmet kapott az új Elnökség tervei között: egyrészt a szekciók munkájának magasabb szintű koordinálása, segítése az aktuális helyzethez igazodóan, másrészt a szakmai munkánkat jelentősen befolyásoló gazdasági helyzetünk stabilizálása, új források feltárása. A szekciók munkájának továbbfejlesztéséhez kapcsolódóan az új Alapszabályban rögzített Szakmai Tanácsadó Testületet hozott létre az Elnökség. Összetételét a következőkben határoztuk meg: az SZTT tagjai – funkciójukból fakadóan az Alapszabály szerint – a szekciók vezetői (11 fő) , valamint felkérésre kerülnek az Elnökség által a korábbi választmányi tagok (6 fő), s további hat szakembert választottunk tagnak. A 23 fős SZTT névsora ugyancsak megtalálható a MTT-Honlap „Tisztségviselőink” rovatban. Az SZTT 2017. október 4-én tartotta alakuló ülését Turi Katalin alelnök asszony vezetésével, aki az Elnökség felkérésére a jövőben irányítja e testületet. Ennek az értekezletnek a javaslatai az elnökségi ülés elé kerültek, s a javaslatokat az Elnökség elfogadta, ezek alapján konkrét feladatokat magába foglaló cselekvési terv készült. A gazdálkodásunk stabilitása is fontos tényező munkánkban, ezért az Elnökség megbízta Tóth Tamás alelnök urat és Kormos Dénes elnökségi tagot, hogy gyűjtsenek össze ötleteket, javaslatokat – mások bevonásával is – a MTT gazdasági helyzetének megerősítésére. Ennek cselekvési terve elkészült a 2017 decemberi elnökségi ülésre, a megvalósítás elkezdődött.
- Országos szakmai konferencia, területi, szakmai szervezeteink munkája
Az elmúlt év rendezvényei közül külön említést érdemel a 2017. április 7-8-án Kazincbarcikán megrendezett Kelet-Magyarországi Tehetségfejlesztési Konferencia, amelyet a Tompa Mihály Református Általános Iskola , a Magyar Tehetséggondozó Társaság Kelet-Magyarországi Tagozata, a Debreceni Egyetem Pedagógiai-Pszichológiai Tanszéke és a Magyar Tehetségsegítő Szervezetek Szövetsége közösen szervezett meg. A rendezvény keretében történt Mönks professzornak a köszöntése a 85. születésnapja alkalmából. A 200 szakember részvételével lebonyolított nagysikerű konferenciáról külön beszámolóban olvashatnak az érdeklődők a Tehetség folyóirat 2017.1. számában, valamint a Honlapunkon, s megjelent itt több prezentáció is tanulmány formájában.
A Magyar Tehetséggondozó Társaság 28. Országos Konferenciája 2017. szeptember 22-23-án Szarvason, a Benka Gyula Evangélikus Általános Iskolában került megrendezésre, több szervezet és intézmény, valamint szép számú szponzor támogatásával: Magyar Tehetségsegítő Szervezetek Szövetsége, Szarvas Város Önkormányzata, Magyarországi Evangélikus Egyház, Szent István Egyetem Tessedik Campus, Szarvasi Evangélikus Ótemplomi Gyülekezet, hogy csak a legfontosabbakat említsük. Ezúton is köszönjük a segítséget a nagysikerű konferenciánk megrendezéséhez! A nagy érdeklődés közepette – 230 szakember vett részt a kétnapos programon – lebonyolított konferenciáról részletes beszámoló és az elhangzott prezentációk tanulmány-változata megtalálható a Tehetség folyóirat 2017.3. számában, valamint a MTT-Honlapon.
A szekciók munkájában hasonló volt a helyzet az utóbbi két évhez: a Nyugat-dunántúli szekció, a Kelet-magyarországi, valamint a Kémiai és környezetvédelmi és a Felsőoktatási szekciók voltak a legaktívabbak. Sajnos, hétköznap szinte lehetetlen programot szervezni a pedagógusoknak és más tehetséggondozó szakembereknek, így beszűkült a mozgásterünk! Mindezzel együtt is a figyelmébe ajánljuk most is a szekciók vezetőinek a Választmány 2011. októberi határozatát: „Minden szekciótól kérjük, hogy évente minimum vagy egy nagyobb konferenciát (50 főt meghaladó), vagy két kisebbet (50 fő alatti) rendezzen a szakmai munka továbbfejlesztése érdekében.” Ezekbe a programokba célszerű bevonni az újonnan végzett tehetség-szakvizsgás pedagógusokat is. Ezúton is köszönjük a szekcióvezetők áldozatos, lelkiismeretes munkáját. Ahogy azt fent már jeleztük, az Elnökség a jövőben kiemelt figyelmet fordít e munka segítésére, erre elkészült a cselekvési terv is. Nem örvendetes az a hír, hogy az Elnökség a működési feltételek (az országos helyzet bizonytalanságaiból fakadó) hiánya miatt határozatlan időre felfüggesztette a Versenyszervezői szekció tevékenységét.
- A kommunikációs eszköztárunk két fő bázisa. a Tehetség folyóirat és a MTT-Honlap kiegyensúlyozottan, magas színvonalon működött 2017-ban is.
Amint azt folyamatosan olvashatjuk is – a Tehetség folyóirat továbbra is magas szakmai színvonalon jelenik meg, köszönhetően elsősorban Százdi Antal felelős szerkesztő úr lelkiismeretes munkájának, köszönjük neki ezúton is! Ugyancsak köszönjük Sarka Ferenc alelnök úrnak a nyomdai kivitelezés megszervezésében vállalt szerepet. Ahogy azt már jeleztük, 2014 végén új helyzet teremtődött azzal, hogy az Apáczai Kiadó állami tulajdonba került, ezért a Tehetség folyóirat további kiadását is meg kellett oldanunk. A Választmány egyhangúlag úgy döntött még 2014 végén, hogy saját finanszírozásból továbbra is kiadja a folyóiratot, a miskolci Wondex Kiadóval történő együttműködés keretében. A Kiadóval való együttműködés azóta is nagyon harmonikus. Az önálló kiadás finanszírozását két évig bírta a MTT költségvetése, rendesen ki is ürült a kassza. A helyzet anyagiak szempontjából az „utolsó pillanatban” szerencsésen változott: 2016-ban szerződés jött létre a Matehetsszel, amely keretében szakmailag és anyagilag is támogatják a folyóirat kiadását. A Tehetség folyóirat indulása 25. évfordulójának megünneplését előkészítettük 2017-ben, a közelmúltban megjelent a hallatlanul színvonalas jubileumi kiadvány (2018./1. szám), és konferencia keretében (2018. április) is emlékeztünk az elmúlt 25 évre. Ennek részleteiről a következő évi beszámolóban adunk információkat.
A MTT Honlap tartalmában tovább gazdagodott, színesedett: folyamatosan ad aktuális információkat Magyar Tehetséggondozó Társaság munkájáról, valamint a Nemzeti Tehetség Program megvalósításához kapcsolódó más fontos információkat is közöl. A MTT-ről szóló új tájékoztató anyagok egyike, a bővebb változat elkészült, ezt az Elnökség elfogadta, s már olvasható is a „Rólunk” rovatban. (A nyomtatásban megjelenő rövidebb szóróanyag elkészítése folyamatban van, ez is felkerül majd a Honlapra.) A tartalmi bővítésből ki kell emelni: a „Tehetség szakirodalom” főrovatunk is tovább bővült, a gyűjtést tovább folytatjuk. A MTT-Honlap magas színvonaláért és kiegyensúlyozott működéséért ezúton is köszönetünket fejezzük ki Túri Katalin alelnök asszonynak és Varga Árpád tanár úrnak, a Honlap főszerkesztőjének és rendszergazdájának.
3. A Nemzeti Tehetségsegítő Tanáccsal, a Matehetsszel, a Tehetségügyi Koordinációs Fórummal 2017-ben is sokszálú volt szakmai együttműködésünk. Nagy létszámban van – általunk küldött vagy más szervezetek által megválasztott – MTT-tag ezen testületekben, a szakmai munka irányításában országosan tovább nőtt szerepünk. Jelentős részt vállalt az elmúlt évben is a MTT tagsága anyagok, tervek, kiadványok készítésében, konferenciák szervezésében, lebonyolításában, pályázatok értékelésében, akkreditációs folyamatokban stb. Bajor Péter, a MATEHETSZ ügyvezető elnöke különös figyelmet fordít a MTT-val való hatékony szakmai együttműködésre, s egyben munkánk anyagi támogatására is. Ezúton is köszönjük ezt a sokoldalú támogatást.
4. Szakmai együttműködés a nevelési-oktatási intézményeket irányító minisztériummal
A tehetséggondozást érintő fontos kormány-, illetve minisztériumi dokumentum-tervezetekről az elmúlt évben is folyamatosan kérte az EMMI véleményünket. Ezen kapcsolaton túl a 3. pontban jelzett szerveződések tagjaiként is sokoldalú az együttműködésünk az irányító minisztériummal.
5. Határon túli kapcsolatok: Vajdaság, Erdély, Felvidék, Kárpátalja
Konferenciákon, továbbképzéseken, műhelyfoglalkozásokon való részvétel, tapasztalatcserék és más közös programokban realizálódott e kapcsolatot. Ezen a téren fontos tovább erősíteni munkánkat!
IV. Tájékoztató a MTT anyagi helyzetéről és gazdálkodásáról (Külön lapon!)
V. Főbb tennivalók a következő évben.
– A bővített létszámú (11 fő) Elnökség munkájának erősítése, az új munkamegosztás szerinti feladatok színvonalas megoldása. – A szekciók munkájának hatékony koordinálása, intenzív segítése az aktuális helyzethez igazodóan. – A MTT gazdasági helyzetének stabilizálása, új források feltárása folyamatosan.– A Szakmai Tanácsadó Testület hatékony működtetése. – A MTT-honlap tartalmi gazdagításának folytatása. – A szervezettség erősítése: a jelenlegi taglétszám növelése, különösen a dunántúli és dél-alföldi területeken. – A Nemzeti Tehetség Program megvalósításában való további intenzív közreműködés. – Továbbra is széleskörű szakmai együttműködés a kormányzati és minisztériumi szervekkel tehetség-ügyben. – A határon túli magyar tehetség-szervezetekkel, műhelyekkel a kapcsolatok bővítése. – További harmonikus együttműködés a Nemzeti Tehetségsegítő Tanáccsal és a Matehetsszel, kiemelten a „Tehetségek Magyarországa” célkitűzéseinek megvalósítása céljából.
Határozati javaslatok:
1. A Közgyűlés fogadja el az Elnökség beszámolóját a 2017. évi munkáról.
2. A Közgyűlés fogadja el a gazdálkodásról szóló tájékoztató jelentést.
3. A Közgyűlés fogadja el és határozatban rögzítse a 2018. évi főbb feladatok kereteként
az V. pontban megfogalmazottakat.
2018. május 16. Az Elnökség nevében:
Dr. Balogh László elnök sk.
KIEGÉSZÍTÉS: a Közgyűlés a fenti három határozati javaslatot egyhangúlag elfogadta, így azok határozati rangra emelkedtek.
2018. május 26.
Bohdaneczky Lászlóné dr. s.k. Dr. Balogh László s.k