MTT 35. jubileumi konferencia Pécs, 2024. szeptember 20-21.

A MTT Nyugat-dunántúli Szekciója 25 évvel ezelőtt alakult, de lelkes pedagógusok már a kezdetektől részt vettek a Társaság munkájában. A szekció összefogja a térség tehetséggondozással foglalkozó intézményeit, civil szervezeteit és szakembereit.
A MTT 35 éves pécsi jubileumi konferenciáján a Nyugat- dunántúli Szekció is bemutatkozott. Az előadások középpontjában az idén a soproni újszerű tehetséggondozó tevékenységek álltak.

Mentler Mariann szekció vezető bemutatta az érdeklődőknek a Nyugat-dunántúli Szekció 25 éves munkásságát, mely a győri Talentum Műhely működéséhez kötődött.

Kissné Dr. Zsámboki Réka a Soproni Egyetem Benedek Elek Pedagógiai Kar dékánhelyettese előadásában a koragyermekkori tehetséggondozás aktuális kihívásaira hívta fel a figyelmet, különös tekintettel az óvoda-iskola átmenet kérdéskörére. Az óvoda-iskola átmenet és a korai tehetséggondozás sikerességében az idő és az energia mellett további kulcsfontosságú tényező az, hogy mit értünk iskolaérettség alatt. Létezik-e „közös nevező” az iskolaérettség kritériumrendszerében az óvoda és az iskola vonatkozásában? Ugyanazon szemléletmóddal közelít-e mindkét intézmény a tehetséges gyermekek harmonikus személyiségfejlesztéséhez? Az óvodai nevelés során tehetségígéretekről beszélhetünk, akiknél az életvezetési kompetenciák fejlesztése épp olyan hangsúlyos, mint a személyiségük és a tehetségük kibontakoztatása. Az óvoda-iskola átmenetben kiemelt jelentőséggel bírhatna a gyermeki fejlődésről szóló portfólió-jellegű dokumentáció, illetve az intézmények és a pedagógusok közötti párbeszéd, a „közös nevezők” kialakítása.

Halvax Julianna a soproni Hunyadi János Evangélikus Általános Iskola tanítója előadásában a motiváció szerepéről beszélt a tehetséggondozásban. A motivációs profilteszt alkalmazását, valamint a kisiskolások motivációs lehetőségeit ismertette.
A motivációs profilteszt a tanulók motivációs hátterét mutatja be, nem a valós motivációt tükrözi, hanem a gyermek önreflexióját, hiszen formáját tekintve önértékelés. A kérdőív segítséget nyújt a pedagógusnak, szülőnek a gyermek motiválásával kapcsolatban. A gyerekek teljesítményhez való viszonyulását azonosítja. Az iskola többnyire a jutalom és a dicséret, visszajelzés motívumokat alkalmazza, a belső fejlődés érdekében azonban fontos az erőfeszítés, a feladatorientáltság, a harmonikus beilleszkedés, a társas törődés. 
Az előadásból megismerhettük a kisdiákok motiválására készült saját jógyakorlatokat. Hallhattunk a Class Dojo-ról, ami egy amerikai fejlesztésű online osztályterem, amely az egész motivációs rendszert összefogja és remek lehetőség a szülőkkel való partneri kapcsolat kialakítására.

Szabó-Darida Ágnes a soproni Hunyadi János Evangélikus Általános iskola tanára egy új rajzoktatási módszert, a Huszár módszert mutatta be, mely a tehetséggondozásban hatékonyan alkalmazható.
Az egymásra épülő, blokkokra osztott tananyagot a fotórealisztikus portrérajzolás elsajátítása alkotja több mint 100 új, korábban nem ismert mértani összefüggés alkalmazásával.
A módszer fejleszti a rajzkészséget, az arányérzéket, és megismertet a két agyfélteke működésével, tudatos használatával. Ezek mellett növeli az önbizalmat, a kreativitást, támogatja a tanulási képességeket, figyelemfókuszálást és a racionális gondolkodást, javítja a memóriát. Számos pozitív hatása miatt nem csak a vizuális területen tehetséges diákoknak ajánlott, hanem rendkívül hasznos a komplex tehetséggondozásban is.

Hujber Julianna a győri Széchenyi István Egyetem köznevelési koordinátora, a gyakorlóiskola tanára beszélt a matematika versenyek szerepéről a tehetséggondozásban. Arról, hogy a szakmai felkészítés mellett mennyire fontos a fiatalok személyiségfejlesztése a versenyhelyzetre való felkészítés szempontjából.
Az előadásokat aktív érdeklődés kísérte a jelenlevő pécsi és Pécs környéki, valamint az ország más területéről érkező tehetséggondozó szakemberek részéről.

Halvax Julianna ppt: https://hunyadisopron-my.sharepoint.com/:p:/g/personal/halvax_julianna_hunyadisopron_hu/EUg6w9QDzp9Asl1rRhBSs3cBuezXfebqOgIx03dC35dHGA?e=cy60Uq

You may also like...